Notatnik z przewodnikiem, zaprojektowany przez lekarkę specjalistkę psychiatrę, aby pomóc Ci rozwijać świadomość siebie

i nauczyć Cię zdrowej relacji z Twoim ciałem.

Popatrz przez chwilę przed siebie. 

Nabierz głęboko powietrza i odetchnij. 

Jeszcze raz. 

Głęboko. 

Powoli. 

Zrzucając ciężar całego dnia. 

O tak. 

Potrzebujesz jeszcze? 

Pooddychaj głęboko tak długo, jak tego potrzebujesz. 

Zacznij, kiedy chcesz. 

Zapraszam Małgorzata Tomaszewska

Uczuciownik

Uczuciownik Małgorzata Tomaszewska

Uczuciownik możesz zakupić na stronie Justyny Mazur-Kudelskiej – powstał dzięki jej inicjatywie.

Z wyrazami wdzięczności zapraszam do zakupu

Co znajdziesz w uczuciowniku?

Uczuciownik składa się z dwunastu rozdziałów pytań do pracy własnej. Sekcje rozpoczynają się omówieniem a kończą zapisem spotkania między Justyną Mazur – Kudelską a Małgorzatą Tomaszewską. Uchwycono w tych rozmowach proces. 

Na samym początku towarzyszymy w pojawiających się trudnościach związanych z nauką obserwacji odczuć w ciele. Wspólnie przechodzimy przez uświadomienie, niekiedy bardzo bolesne, wpływu rodziny, otoczenia na kształtującą się postawę wobec siebie. Czytamy o pojawiających się stopniowo zmianach w rozumieniu reakcji ciała jako czucia konkretnych emocji. Jaśniejsze staje się zobaczenie wpływu konkretnych sytuacji na samopoczucie. Unikatowa jest forma spotkania i wzajemnej wymiany spostrzeżeń między specjalistką zdrowia psychicznego a kobietą budującą zdrową relację ze swoim ciałem.

SekcjaA w niej…
pierwszaSposób postrzegania i traktowania swojego ciała.
drugaCzucie swojego ciała.
trzeciaSkąd wiesz, że czujesz z intelektu czy z ciała.
czwartaJak zrozumieć informacje płynące z oddechu.
piątaWpływ uczuć na oddech i wpływ oddechu na uczucia.
szóstaZmiany w ekspresji ciała.
siódmaWpływ relacji z matką na postrzeganie swojego ciała.
ósmaWpływ relacji z ojcem na postrzeganie swojego ciała.
dziewiątaAtmosfera rodziny i jej konsekwencje dla czucia siebie.
dziesiątaZwiązek rodziców jako model relacji.
jedenastaTwoje pojawienie się na świecie.
dwunastaPodsumowanie.

Kilka słów z uczuciownika…

„Dostrzeżenie: „Mój umysł ma taką łatwość wybiegania w przyszłość, wręcz gnania do przodu, jest  niecierpliwy, chce jak najszybciej zobaczyć efekt”. Natomiast do poznania naszej emocjonalności potrzebujemy czasu. To trochę tak jak po wejściu do cichego pokoju. Początkowo dostrzegam różnicę między cichym a głośnym pomieszczeniem i interpretuję ją jako brak dźwięków. Jeżeli pobędę przez chwilę w tej ciszy i skupię uwagę na bodźcach odbieranych przez uszy, zacznę rozróżniać kolejne dźwięki. Okaże się, że słyszę bardzo cichutkie nuty, tony”.

„(…) ludzie czują, że pojawia się w nich potrzeba wykonania danego ruchu – na przykład przytulenia się do kogoś lub odsunięcia się. Niektóre osoby natomiast mają w związku z tym dużo większą trudność albo są nauczone tłumienia tego ruchu. Odpowiadają za to (…)”.

„A co w sytuacji, gdy nic nie czuję, wykonując te ćwiczenia? To świadczy o tym, że po prostu nic nie czuję, czy raczej o tym, że nie do końca się do siebie zbliżyłam”?

Małgorzata Tomaszewska

O mnie przeczytasz więcej tutaj

Justyna Mazur – Kudelska 

Podcasterka, twórczyni internetowa.

Autorka trzech podcastów: „Słuchowisko. Pogadajmy o życiu”, „Piąte przez dziesiąte” oraz kultowego „Piąte: nie zabijaj”. W 2021 zadebiutowała książką pod tytułem „Małe Końce Świata”, która sprzedała się w ponad 10 000 egzemplarzy. W 2021 wydała również pierwszą wersję Półdekadnika – pięcioletniego trackera myśli i wspomnień, który w 2022 roku doczekał się drugiego wydania.